Job shadowing uz Erasmus projekt, posjet kolega iz Poljske
Autor: Tina Perković, 1. 7. 2023.

26.6.2023. godine Škola za trgovinu i modni dizajn Rijeka ugostila je kolege iz Koniakowa iz Poljske. Kolegice profesorice Monika Baraniok - knjižničarka, prof., Anna Kawulok - pedagoginja, prof., Jolanta Gruca - prof. kemije,  Elżbieta Goryczka, prof. matematike su u pratnji njihova ravnatelja, gospodina  Kuc Jakoba Erasmus projektom prijavili za job shadowing te su doputovali u posjet Lijepoj Našoj kako bi stekli uvid u „kako to mi radimo kod nas“ situacije.

Ugodno druženje obilježili smo i zajedničkom fotografijom te smo se uz puno toplih pozdrava oprostili od naših novih prijatelja no nadamo se samo na kratko. Veselimo se budućim druženjima.

Job shadowing je koncept osmišljen kao kratko opažanje, upoznavanje s načinom poslovanja neke ustanove, tvrtke, posla u svrhu učenja, rasta i napretka u vlastitom području rada ali i osobnog rasta i napretka. Razmjenom iskustava i informacija sudionici programa su u mogućnosti na temelju stečenih doživljaja i inspiracija unaprijediti kvalitetu vlastitog rada u opažanom području. Motivacije, nove ideje i pogledi „iz drugog kuta“ su od iznimne važnosti pri pomicanju vlastitih granica u svakom aspektu života pa tako i poslovnom.

Kolege dolaze iz srednje škole koja upisuje učenike strukovnih zanimanja no za razliku od naših škola u Hrvatskoj, ne nudi strukovno obrazovanje. Objasnili su nam kako njihovu školu pohađaju učenici koji se stručno usavršavaju u svojim odabranim poslovnicama gdje odrađuju praktičnu nastavu a ispite polažu u za to predviđenim mjestima iste struke jednom mjesečno dok u njihovu školu dolaze po znanje iz općih predmeta. Opisali su nam strukturu svoje škole i načine djelovanja te nakon izmjene iskustava smo došli do zaključka kako su Poljska i Hrvatska iako kilometrima daleko, ipak vrlo blizu po sličnostima strukture unutar same škole ali i problematike i uspjeha svojih učenika. Zaključili smo kako nas zbližava sličan mentalitet, potrebe mladih, načini razmišljanja, volje za napretkom te načini rješavanja problema.

Iznimno smo ponosni što su kolege iz daleke Poljske došli posjetiti našu školu te smo se i mi imali prilike malo pohvaliti. Kolege su bili oduševljeni opremljenim praktikumima i učeničkim postignućima. Posebice su ih zaintrigirali šivani maturalni radovi u koje naši učenici dizajna odjeće polažu puno truda i ljubavi što se u konačnici i vidi gotovim proizvodom. Zaintrigiralo ih je na koji način naši prodavači i komercijalisti teorijsku nastavu iz prakse odrađuju u jednoj školi te kako smo im u mogućnosti uspješno organizirati visoku razinu kvalitete znanja u svrhu pripreme za poslovni svijet nakon škole.