Posjet villi Ružić
Autor: Martina Krstičević, 11. 6. 2016.

Krajem travnja i početkom svibnja učenici 1.K, 2.K, 3K i 4.K razreda u pratnji svojih razrednica profesorica Martine Krstičević, Ane Laco, Gordane Perušić i Zvjezdane Bačinić te profesora Damira Petraša, Marije Škarice i ravnateljice Antonije Bukše posjetili su Villu Ružić na Pećinama. Sa Spomeničkom knjižnicom i zbirkom Mažuranić-Brlić-Ružić upoznao nas je skrbitelj prof. Theodor de Canziani Jakšić.

Zanimljivo predavanje približilo nam je povijest našega grada i domovine. Imali smo priliku vidjeti brojne predmete za svakodnevnu uporabu obitelji Ružić, Brlić, Mažuranić i Demeter  osobni notes od kornjačevine Ivana Mažuranića sa njegovim inicijalima, prsten Smail-age Čengića, štap Ivana pl. Zajca, servis za čaj koji je koristila Ivana Brlić Mažuranić te malu knjižicu koju je zapisivala imena gospode koja su je zamolila za ples. Zbirka sadrži brojne dokumente, umjetničke slike, biste i vrijedne komade stilskog namještaja. Knjižnica broji 8000 knjiga u 10 000 svezaka. Prof. De Canziani pokazao nam je vrlo vrijedna djela,  a možemo izdvojiti rukopis Gundulićeva Osmana iz 17.st, „Levakovićev Misal“, periodična izdanja kao što su „Danica Ilirska“, „Novine Horvatzke“ te „Kraglski Dalmatin“. U knjižnici se mogu naći i brojna izdanja dječjeg romana „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ koji je preveden na brojne jezike kao i zbirka bajki „Priče iz davnine“ koja ove godine slavi stotu obljetnicu.

Dok su nas sa zidova strogo promatrali portreti osoba iz davnih vremena,  lekcije iz povijesti i hrvatskog jezika koje su nam se u učionici činile daleke, oživjele su i dobile dublji smisao.

Pogledajte galeriju slika