Školska priredba ili o proljeću
Autor: Jelena Vlašić, 14. 4. 2017.

,,Stiglo je opet proljeće. Zemlja je kao dijete koje zna pjesme napamet.”
 Rainer Maria Rilke

U našoj se školi, prije proljetnih praznika, 10. travnja 2017., održala školska priredba na kojoj su učenici prezentirali svoje radove na temu proljeća, ali i one nastale tijekom školske godine. Priredbu je otvorila ravnateljica Antonija Bukša pohvalivši učenike i njihove profesore - mentore, s kojima su prisustvovali dosadašnjim natjecanjima, kao i sve sudionike novog, promotivnog filma naše Trgovačke i tekstilne škole.

Tako su u školskoj galeriji izloženi kiparski radovi – bojani odljevi gipsanih maski koje su, pod mentorstvom profesorice Larise Čučković, izradili učenici 1. o, smjera dizajner odjeće. Isti su učenici sa svojom profesoricom izradili i glinene dizajnerske bočice. Pod mentorstvom profesorice Maje Zalokar osmislili su crteže na temu Tekstura, a za raskošno uređen blagdanski stol, postavljen u holu, pobrinula se profesorica Gordana Perušić.

PowerPoint prezentaciju s fotografijama, odnosno asocijacijama na proljeće, izradili su učenici Marko Francetić i Filip Vukojević iz 4. k, pod mentorstvom profesorice Višnje Vukić. Osim te, prezentaciju o određivanju Uskrsa i ljetnom računanju vremena osmislile su, pod mentorstvom profesorice Ane Matanić,učenice Lara Milavić iz 2. d i Karmen Ivošević iz 2. c razreda. O zanimljivostima pojedinih uskrsnih običaja, uz prezentaciju, govorila je na engleskom jeziku učenica Lara Mlinarić iz 2. k, pod mentorstvom profesorice Sande Španjol Pandelo,  zatim Patricija Čajić iz 4. k na talijanskom, pod mentorstvom profesorice Martine Krstičević te Sanja Vlček iz 3. k i Liliana Mrkela iz 1. o na njemačkom jeziku, pod mentorstvom profesorice Karmen Ujčić.

Osmijeh je važan u životu, ali i na poslu. Savjete o tome kako biti izvrsni prodavači pripremili su učenici 2. c razreda Ardijan Bečaj, Ena Šestan i Karla Petrić, pod mentorstvom profesorice Andrijane Ravnjak. U skladu s tim, primjer kratkog prodajnog razgovora pripremile su učenice 3. c razreda Marija Smojver i Jelena Vekić, uz stručno vodstvo profesorice Andrijane Ravnjak.

Priredba je završila prezentacijom o Uskrsu kao najznačajnijem kršćanskom blagdanu koju su, pod mentorstvom profesorice Ane Laco, pripremile učenice 3. k razreda Nikolina Marjanović, Matea Jugović, Ivana Milas, Sanja Vlček i Ana-Marija Milić.

Proljeće nadahnjuje, posebno umjetnike. Tako su učenici Chiara Krämer iz 4. o i Patrik Vidmar iz 2. d, pod mentorstvom profesorice Karmen Ujčić, recitirali J. W. Goetheovu Svibanjsku pjesmu. Prije nešto više od 140 godine, u travnju je rođen pjesnik Vladimir Vidrić koji je ostavio neizbrisiv trag u našoj književnosti. Njegovu pjesmu Pejzaž, pod mentorstvom profesorice Jelene Vlašić, naizust su recitirale učenice  Ema Bezina i Lea Sandalić iz 2. d razreda. Recitacije učenika na gitari pratila je profesorica Magdalena Tomić Mijatović.

Publika je mogla uživati i u modnim revijama. Kolekciju modela Svečanih haljina nosile su učenice 3. d razreda Dijana Bolčević, Nataša Epet i Ajša Ese te 1. d razreda Eni Juričić i Laura Magdić. Učenice su ujedno i izradile modele pod mentorstvom dviju profesorica Sanje Jagić Hviždalek i Dolores Štulić.

Kolekciju za modnu reviju Vintage izradila je učenica Dorotea Guščić iz 4. o razreda, uz stručno vodstvo profesorice Elmire Filan, a reviju su nosile učenice Dorotea Guščić, Ivana Duvnjak, Nikol Luketić, Lorena Mrkela i Silvija Krajcar iz 4. o razreda.

Romantični boho naziv je nove kolekcije modela učenice Nataše Epet koja je sudjelovala na ovogodišnjem natjecanju Dani odjeće u Požegi i osvojila 1. mjesto. Reviju su nosile učenice Petra Bokulić, Dijana Bolčević, Nataša Epet i Eni Juričić, a pomogle su i u realizaciji modela, pod mentorstvom profesorica Sanje Jagić Hviždalek i Dolores Štulić.

Reviju Rubinamuška košulja, uzorak i tekstura na bijeloj podlozi izradila je učenica 4. o razreda Glorija Grlić, pod mentorstvom profesorice Elmire Filan. Revija je, također, prikazana na državnom natjecanju Dani odjeće održanom u Požegi od 6. do 8. travnja i postigla zapažene rezultate. Reviju su nosile učenice Glorija Grlić te Angela Ban, Marta Perica i Erika Ravnić iz 1. o razreda.

Za glazbeni predah također su se pobrinuli naši učenici. Romantičnu, ljubavnu pjesmu Solo tu, na španjolskom jeziku otpjevala je učenica Matea Đaković iz 3. c, a učenica Sara Kovač iz 4. k otpjevala je pjesmu Tamo gdje je sve po mom. Svojim prekrasnim glasom Petra Bokulić iz 3. d, uz profesoricu Magdalenu Tomić Mijatović kao pratnju na gitari, otpjevala je pjesme You Know I‵m No Good i pjesmu Aleluja na samom kraju priredbe.

Nažalost, fotograf je greškom obrisao sve snimljene fotografije, ali kao što ste mogli vidjeti, profesorice Anita Vranić i Elmira Filan dosjetile su se da dokumentiraju priredbu kako bi nam ostala u lijepom sjećanju. Naša tehnička podrška bili su učenici Marko Francetić i Filip Vukojević iz 4. k, uz vodstvo profesora Kristijana Pupovca. U ulozi odličnih voditelja bili su Dario Ivanović iz 4. k i Antonija Mehmedi iz 3. c razreda, a priredbu je koordinirala profesorica Jelena Vlašić.