Europska godina kulturne baštine
Autor: Vesna Miličević, 10. 10. 2018.

Mjesec hrvatske knjige 2018. (15. listopada – 15. studenoga 2018.) tradicionalna je manifestacija koju organiziraju i realiziraju knjižnice. 2018. godinu  Europska komisija proglasila je Europskom godinom kulturne baštine.

Pokrovitelj manifestacije Mjeseca hrvatske knjige je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a organizator su Knjižnice grada Zagreba. Knjižnice grada Zagreba i ove godine organiziraju Nacionalni kviz za poticanje čitanja na koji se mogu prijaviti ljubitelji knjige i čitanja.

Nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama što intenzivnije govoriti o knjizi.  Obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica 11. studenoga, jednodnevna je akcija čitanja u vrtićima, školama, knjižnicama, domovima za umirovljenike te sudjelovanje knjižnica na  Interliberu i Sa(n)jam knjige u Puli.

Na temu kulturne baštine, Glavna je tema  Baš baština, a moto je (U)čitaj nasljeđe! - pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.

To je ujedno okosnica  ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige koji smo u Trgovačkoj i tekstilnoj školi  odlučili obilježiti istoimenim projektom Učitaj nasljeđe.

Program projekta u obilježavanju godine kulturne baštine, Školska knjižnica Trgovačke i tekstilne škole u Rijeci, u kontinuiranom edukacijskom programu  Pismenost za 21. stoljeće, provest će u tri istraživačke radionice, grupnim istraživačkim radom : ''Europska godina kulturne baštine'', ''Tragom pismene baštine Hrvatske'' i ''Baš baština, (U)čitaj naslijeđe.'' Rezultati informacija dobiveni pretraživanjem, u izvannastavnim aktivnostima i izvanškolskoj nastavi, za javnost će biti izloženi na panou Školske knjižnice, te na Webu škole. Naglasak je na pisanoj baštini (Povijesti pisma, u širem i užem kontekstu).

U Školskoj knjižnici, također će biti postavljena izložba  ''Slova Glagoljice''.

Predviđeno trajanje projekta je  tri mjeseca, uključujući Božićni sajam na kojem će učenici Trgovačke i tekstilne škole izlagati predmete i kreativne uratke sa obilježjem slova Glagoljice kao posebnosti hrvatske pismene baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta. U sklopu  projekta planira se posjet Izložbi glagoljice u Sveučilišnoj knjižnici u Rijeci (SVKRI), a u nastavku projekta za iduću školsku godinu Kurikulumom će se planirati  organizirani posjet Baščanskoj stazi glagoljice.

Idejni realizator projekta je stručni suradnik knjižničar, mentor  Vesna Miličević, prof i mag. bibliotekarstva, u korelaciji sa nastavnim predmetom Hrvatski jezik- prof. Gordana Perušić;  nastavnim predmetom Pismo- prof. Larisa Čučković, učenicima Knjižničarske družine, Dramsko-scenske družine i 1.o razreda, smjer Dizajner odjeće.