Znanost i umjetnost – školska priredba
Autor: Jelena Vlašić, 21. 12. 2018.

Učio sam strane jezike, proučavao književnost i umjetnost, proveo svoje najbolje godine u knjižnicama čitajući sve što bi mi došlo pod ruku i mislio sam kako sam uzalud trošio vrijeme, ali ubrzo sam shvatio da je to najbolje što sam ikad učinio.

Nikola Tesla

Dana 13. prosinca 2018. u našoj se školi održala školska priredba pod temom Znanost i umjetnost. Tom su prigodom učenici prezentirali, izvodili plesne i glazbene točke, nosili modnu reviju, a sve u cilju da na zanimljiv način publici predstave svoje radove.

Internet je postao neizostavan dio našeg života i na njemu možemo pronaći skoro sve što nas zanima. Učenice Nataly Tintor, Katarina Radanec i Lina Rubinić iz 3. c, uz vodstvo stručne suradnice knjižničarke Vesne Miličević, otkrile su s područja knjižnično-informacijske pismenosti, pretraživanjem informacijskih izvora, značenje pojmova: znanost, umjetnost i znanost o umjetnosti.

Za književnost se kaže da je umjetnost riječi, a za ljubav da je umjetnost srca. Publika je imala prigodu čuti recitaciju Nerudine Ljubavne pjesme, koju je, uz mentorstvo profesorice Melite Rabak, pripremio učenik Valentin Faflja iz 4. k.

Nastavljajući u tonu umjetnosti i znanosti, učenici Erik Šafar iz 2. k i Šukrije Galjuša iz 2. d, uz stručno vodstvo profesorice Karmen Ujčić, pripremili su razgovor između dvaju njemačkih suvremenika  – Johanna Gottfrieda Herdera i Johanna Wolfganga Goethea, jednog od najvećih i najsvestranijih mislilaca.

Čovjek kao biće nema samo nagone, potrebe i emocije, nego posjeduje i duhovnost, društvenost, svijest i samosvijest. Dakle, na razvoj čovjeka ne utječe samo ono što je u nama, nego i ono što je u našoj okolini. Učenik Toni Kovač iz 3. k otkrio je u zanimljivoj prezentaciji i demonstraciji kako zvuk utječe na čovjeka, a uz to publika je saznala i osnove beatboxa.

Kao što smo već spomenuli, za nas kao društvena bića, izrazito je važna komunikacija. Razvoj komunikacije od pećinskog crteža do medija publici su, uz stručno vodstvo profesorice Ane Ružić, prezentirale učenice Jasmina Božinov, Leonarda Kavicki i Manuela Račić iz 2. c razreda.

Komunicirati možemo verbalno i neverbalno, dakle i pokretom, odnosno plesom. Uz stručno vodstvo profesorice Romane Zvošec Zekić učenik Valentin Faflja iz 4. k pripremio je prezentaciju o tjelesnoj aktivnosti i zdravlju, a nakon toga učenica Stefani Haring iz 3. k izvela je plesnu točku u kojoj je publika uživala.

Jedno od najpriznatijih natjecanja u tjelesnoj izvedbi, odnosno u sportu, svakako su olimpijske igre. Njihov povijesni razvoj, uz stručno vodstvo profesorice Nade Damjanović, pripremili su učenici 2. k razreda Nika Aćimović, Antonia Borović i Mateo Blažina, koji je i prezentirao.

Razvoj umjetnosti i znanosti često se odvijao na različite načine koji su na čovjeka utjecali pozitivno i negativno. Jedna od najkontroverznijih tema današnje znanosti je proizvodnja GMO hrane. Prezentaciju o tome, uz stručno vodstvo profesorice Marije Škarice, pripremile su učenice Jasmina Božinov, Leonarda Kavicki i Manuela Račić iz 2. c razreda.

Ishrana utječe na ljudsko tijelo, posebno količina i kvaliteta hrane, kao i način života. Odjevni predmet koji se u povijesti nosio, ali koji se i danas nosi za oblikovanje tijela je korzet. O tome su govorile učenice Eni Juričić i Vezira Ese iz 3. d. Korzete su oslikale učenice Vezira Ese, Eni Juričić i Laura Magdić, a nosile su ih učenice 2. d razreda Šukrije Galjuša, Dorotea Šare i Melanija Peričić iz 3. o. Učenice su sve pripremile uz stručno vodstvo dviju profesorica Artemide Grbeše i Snježane Tus.

Na samom završetku priredbe publika je uživala u modnoj reviji koju su, uz stručno vodstvo profesorice Elmire Korbar, pripremili učenici Gabriel Mišić, Iva Durbić, Ana Petričić i Stella Savarin. Modeli – pod nazivom Rubina izrađeni su za državno natjecanje Dani odjeće 2017. u Zadru gdje su ostvarili odličan uspjeh.

Zahvaljujemo našim učenicima Mateu Blažini i Luki Vidoviću na tehničkoj podršci, kao i našim učenicima fotografima Nori Mičević i Luciji Mladenić, te profesoru Kristijanu Pupovcu što je sve bilo tonski usklađeno, kao i profesorici Gordani Perušić koja je uljepšala hol škole. Posebno treba pohvaliti naše učenike – voditelje Rudolfa Filipovića iz 3. o i Anju Batinac iz 2. o razreda. Ovu školsku priredbu osmislila je i koordinirala profesorica Jelena Vlašić.