Friday, March 8. International Women's Day
Autor: Vesna Miličević, 7. 3. 2019.

Povodom 8. marta učenici  2.K i 1.O razreda Trgovačke i tekstilne škole su postavili pano u holu škole, uz mentorstvo prof. Vesne Miličević. Time obilježavamo Međunarodni dan žena te se  pridružujemo čestitkama svim  pripadnicama ženskog spola.

Međunarodni dan žena obilježava se  8. ožujka svake godine. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog spola. Prvi Dan žena je obilježen  8. ožujka  1909. U SAD u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike.

Ideja  za obilježavanjem Međunarodnog dana žena pojavila se početkom 20.stoljeća u doba industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uvjeta. Žene zaposlene u industriji  odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8. ožujka  1857. u New Yorku. Tekstilne radnice su protestirale zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća. Osnovan je sindikat. Protesti 8. ožujka događali su se i sljedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio  1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Prva međunarodna ženska konferencija bila je održana 1910. u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke internacionale  te ustanovila 'Međunarodni dan žena' na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin. Žene širom Europe 8. ožujka  održavale su demonstracije za mir.

1960-ih su ga počele slaviti feministice. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN  su  službeno počeli obilježavati Međunarodni dan žena. Danas ga obilježavaju mnoge organizacije u  svijetu, a neke zemlje nastoje  se izboriti da postane državnim praznikom (u kojima to još nije).

Međutim, u mnogim državama taj je praznik izgubio svoju ideološku osnovu i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog spola, posluživši kao svojevrsni amalgam Majčinog dana i Valentinova.   Danas se ženama u mnogim državama uobičajeno uz čestitku daruje cvijeće.  Simbol 8. Marta obično je crveni karanfil. U Italiji , simbol  Dana Žena je mimoza.

Izvor: https://hr.wikipedia.org/wiki/Me%C4%91unarodni_dan_%C5%BEena ( 7.3.2019.)