Ovaj mjesec: 1931

„Noć muzeja 2012“ u Rijeci
Autor: Ajdin Jahić, 16. 2. 2012.

27. siječnja od 18:00 do 1:00 sat iza ponoći hrvatski su muzeji, galerije i srodne ustanove u kulturi privukli rekordnih 325 tisuća posjetitelja koji su besplatno uživali u ponudi i atraktivnim programima na više od 180 lokacija diljem Hrvatske.

Riječki su se muzeji pridružili manifestaciji „Noć muzeja 2012“ koju je prije 7 godina pokrenulo Hrvatsko muzejsko društvo sa ciljem popularizacije muzejskih sadržaja.

Zajedno s učenicima Trgovačke škole, posjetio sam Primorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja u Rijeci.

U atriju muzeja postavljena je izložba „Leteći čovjek“, Stanka Bloudeka. Prikazuje životni put svjetski priznatoga pionira zrakoplovstva, dizajnera, izumitelja, svestranog sportaša i graditelja skijaških skakaonica. Među njegovim najpoznatijim djelima je skijaška skakaonica na Planici u Sloveniji na kojoj je čovjek prvi put preletio 100 metara na skijama.

Ista  je izložba bila postavljena u Tehniškom muzeju Slovenije u travnju 2009. godine povodom pedesete obljetnice njegove smrti.

Posebno  je zapažena  izložba „Zlatni trag“, autorice Ivane Šarić-Žic u okviru koje je naročito posjećena bila izložba nakita prikazanog kroz bogate tipološke oblike. Stotinjak zlatarskih proizvoda iz 19. i 20. stoljeća svjedoče o bogatoj povijesnoj i dugoj tradiciji zlatarskog obrta na području sadašnje Primorsko-goranske županije. Dominira ženski nakit, ali su obuhvaćeni i muški i dječji nakit, pribor za jelo izrađen od plemenitih metala, te drugi uporabni predmeti.

Ti romantični predmeti govore o događajima, osobnim uspomenama, ljubavima, putovanjima, modi i povijesti, a ponajviše o vječnoj težnji za lijepim.

Simboličan prikaz djetinjstva kroz igru i maštovite igračke poseban je doživljaj koji je ponudila izložba „Igračke iz fundusa muzeja“, autorice Tamare Mataije.

U okviru pomorskog dijela muzeja, vrlo je impresivna izložba „Jedra Kvarnera“, autora Nikše Mendeša. To je povijesni pregled razvoja brodarstva i brodogradnje na prostoru sjevernog Jadrana od kasne antike do kraja 19. stoljeća. Posebnu cjelinu čine portreti kapetana i brodovlasnika šireg riječkog i kvarnerskog područja, te likovni prikazi brodogradilišta sjevernog Jadrana.

Posjetioci su mogli pogledati i stalni postav – povijest riječkog gubernija, zbirku oružja i lopidarij u dvorišnom krilu muzeja.