Ovaj mjesec: 2002

Terenska nastava povijesti
Autor: Tatjana Jelisavac, 24. 4. 2012.

U sklopu terenske nastave zavičajne povijesti dana 12. ožujka učenici 1k razreda su pod vodstvom prof. povijesti Zvjezdane Bačinić i u pratnji razrednice prof. Martine Krstičević posjetili grad Rijeku, s ciljem da što više saznaju o povijesti našega grada.

Prvo što smo vidjeli bila je stara zgrada koja je nekoć bila tvornica šećera, a izgrađena je 1753. godine.Zatim smo krenuli dalje i posjetili kapucinsku crkvu Gospe Lurdske koja je izgrađena u neogotiku, a ukrašena je mozaicima i kamenom dekoracijom. Nakon razgledavanja crkve krenuli smo prema Jadranskom trgu gdje je nekoć bila stara Guvernerova palača iz 18. stoljeća. Korzom smo prošetali do Trga riječke rezolucije na kojem se nalazi stendardac na kojem je uklesan Sv. Vid. To je najstariji prikaz Svetog Vida, sveca zaštitnika našeg grada. Nastavili smo šetnju Korzom, prošli pored zgrade gradskog poglavarstva, nekadašnjeg Hotela Europa i  stali ispred Gradskog tornja sa satom. Profesorica nam je objasnila detalje sa Gradskog tornja: grb dvoglavog orla i biste careva Leopolda  I i Karla VI.

Prošavši kroz gradska vrata krenuli smo prema crkvi Svetog Vida. Prošli smo pored najstarijeg spomenika u Rijeci, Rimskog luka i popeli se do crkve Svetog Vida koja se nalazi na mjestu nekadašnje male romaničke crkvice. Htjeli smo je razgledati, ali je bila zatvorena, pa nam je profesorica iz povijesti ispričala jednu legendu o čudotvornom gotičkom raspelu i o topovskoj kugli koja je bačena na crkvu. Krenuli smo dalje do crkve Marijina Uznesenja koja je izgrađena u ranom srednjem vijeku na ruševinama rimskih termi. Ispred ove crkve nalazi se Kosi toranj koji je izgrađen u romaničkom stilu. Kosi toranj je dobio ime tako što se uslijed slijeganja tla s vremenom nagnuo.

Kasnije smo se razišli. Toga dana saznali smo puno toga o povijesti našega grada.

Fotografije možete pogledati ovdje.