Učenici i učenice Trgovačke i tekstilne škole u Rijeci na nastavi stranih jezika obilježili Europski dan jezika
Autor: Karmen Ujčić, 8. 10. 2017.

Stranica Europske komisije Translating for Europe, koja jednom godišnje organizira i natjecanje sedamnaestogodišnjaka i sedamnaestogodišnjakinja u prevođenju, objavila je plakat kojim se ističe vrijednost učenja stranih jezika. Ovogodišnja poruka plakata glasi Drugi jezik je druga vizija života. Učenici i učenice Trgovačke i tekstilne škole u Rijeci tijekom proteklog su tjedna uređivanjem panoa, izrađivanjem plakata, slušanjem pjesama obilježili  Europski dan jezika.

Profesorica talijanskog i engleskog jezika, Martina Krstičević, i profesorica engleskog i francuskog jezika, Sanda Španjol-Pandelo, vodile su učenike u uređivanju učioničnih panoa. Razgovor o broju govornika pojedinih europskih jezika i o vrijednosti poznavanja stranih jezika učenici i učenice produbili su čitanjem i komentiranjem citata poznatih osoba o vrijednosti  jezika.

Na nastavi Njemačkog jezika učenici i učenice su izrađivali plakate.  Učenici i učenice prvih razreda učili su nazive dana u tjednu na europskim jezicima te su uspoređivali etimologiju nazivlja u romanskim, germanskim i slavenskim jezicima. Učenica 1.o razreda Ela Podpečan, koja samostalno uči ruski jezik, predstavila je nazive dana u tjednu u ruskom jeziku, a učenica 1.d razreda Šukrije Galjuša, koja govori pet jezika, pojasnila je da su nazivi dana u tjednu jednaki na turskom, albanskom i romskom jeziku. Anđela, Ela, Jelena, Nataša, Matea, Erik, Giancarlo, Šukrije i Mateo su prikupljenim materijalima uredili plakat.

Učenice 2.k i 2.o razreda (Erna i Liliana) i učenici 4.k razreda (Frane, Sanja i Petra) su na nastavi njemačkog jezika proučavali primjer uspješno i manje uspješno vođenog poslovnog razgovora upoduzeću. Pročitali su dva autentična razgovora na njemačkom jeziku i uočili osnovna pravila profesionalnog usmjeravanja razgovora. Pravila su potkrijepili tekstom i potom su uredili plakat.

Učenica 3.k razreda (Iva) i učenik 3.d razreda (Patrik) su od ponuđenih glazbenih spotova njemačkih izvođača spontano odabrali band Nena i inzistirali na slušanju teksta pjesme In meinem Leben, a to su učinili uz pomoć vježbe nadopunjavanja. Nakon vrlo emotivne reakcije na pjesmu učenici su saželi životopis pjevačice i uredili plakat. Naposljetku su slušanjem nadopunili tekst pjesme istog banda Irgendwie, irgendwo, irgendwann.

Europski dan jezika obilježen je i projekcijom glazbenih spotova na engleskom, talijanskom i njemačkom jeziku tijekom velikog odmora u školskom hodniku. Učenici i učenice će glazbene spotove slušati tijekom više dana, a pozvani su i da predlože svoj izbor.

Foto-galeriju sa obilježavanja Europskog dana jezika možete pogledati OVDJE.