Smjerovi

ŠKOLA ZA TRGOVINU I MODNI DIZAJN RIJEKA obrazuje učenike za zanimanja iz područja:

EKONOMIJA, TRGOVINA I POSLOVNA ADMINISTRACIJA

zanimanja: prodavač

komercijalist

LIKOVNA UMJETNOST I DIZAJN

zanimanje: dizajner odjeće

zanimanje PRODAVAČ:

Učenici će biti osposobljeni za samostalno obavljanje poslova: prodaje robe na veliko i malo, sudjelovanja pri preuzimanju roba, kvantitativnih i kvalitativnih nadzora, sortiranja i uskladištavanja, sudjelovanja u nabavi i izboru narudžbi, prijevozu roba, te financijskih evidencija, kartoteka roba, evidencija narudžbi i rokova, te drugih poslova vezanih uz rad prodavača. Posebno važno mjesto u obrazovanju prodavača zauzima praktična nastava koja zajedno s teoretskom nastavom tvori jedinstvenu cjelinu, a organizira se u prodavaonicama trgovačkih poduzeća

Učenici nakon završenog programa PRODAVAČA mogu nastaviti školovanje u programu  -KOMERCIJALIST

Predmeti značajni za upis: HRVATSKI JEZIK, PRVI STRANI JEZIK, MATEMATIKA

zanimanje KOMERCIJALIST:

Komercijalist se osposobljava za poislove nabave, prodaje i organizacije poslovanja i logističkih procesa u veleprodajnim, maloprodajnim, proizvodnim, ugostiteljsko-hotelijerskim i turističkim poduzećima u unutarnjoj i vanjskoj trgovini i drugim uslužnim poduzećima, domaćoj i međunarodnoj špediciji, osiguravajućim društvima, prijevozničkim poduzećima, carinskim i drugim skladištima, slobodnim zonama, zračnim lukama, željezničkim kolodvorima, pomorskim lukama, robnim terminalima i dr.

Komercijalist analizira statističke podatke, priprema izvještaje i druge administrativne poslove, proučava literaturu o postojećim i novim proizvodima, prati prodaju, cijene i ponude proizvoda i usluga.

Predmeti značajni za upis: HRVATSKI JEZIK, PRVI STRANI JEZIK, MATEMATIKA, POVIJEST, GEOGRAFIJA, TEHNIČKA KULTURA

zanimanje DIZAJNER ODJEĆE:

Dizajner odjeće stječe širu humanističku opću i posebice likovnu kulturu i razvija osobne estetske kriterije te znanja o svojstvima osnovnih i pomoćnih materijala za izradu odjeće.

Predmeti značajni za upis: HRVATSKI JEZIK, PRVI STRANI JEZIK, MATEMATIKA, KEMIJA, LIKOVNA KULTURA, GLAZBENA KULTURA
Iznimka je dokazana osobita likovna darovitost postizanjem maksimalnog broja bodova iz provjere darovitost za likovno izražavanje.

Darovitost za likovno izražavanje provjerava se:
a) crtanjem olovkom ili ugljenom
b) slikanjem (tempera, gvaš ili akvarel)

Navedenom provjerom moguće je ostvariti najviše 120 bodova.
Minimalni broj bodova: 70

Konačna ljestvica poretka kandidata utvrđuje se zbrajanjem bodova dobivenih provjerom darovitosti za likovno izražavanje i elemenata vrednovanja školskog uspjeha.
Ako dva ili više kandidata imaju isti ukupan broj bodova, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario veći broj bodova iz provjere darovitosti za likovno izražavanje.